Tworzenie przydatnych stron 404

Błędy 404 czasami mylone są z błędami wynikającymi z braku połączenia klienta (przeglądarki) z serwerem http (odwiedzaną stroną). Błąd 404 oznacza stronę, która zostaje wyświetlona zamiennie w momencie braku żądanej strony.

Jak wyglądają strony 404

Swoją budową strony 404 przypominają powszechnie znane strony internetowe, ale często bywa tak, że w odróżnieniu od nich, nie zawsze zawierają użyteczne lub zrozumiałe informacje i przez to większość użytkowników po prostu opuści odwiedzaną witrynę.

By ustrzec się przed stratą potencjalnych klientów należy utworzyć własną stronę błędu 404. Dobrze zaprojektowana strona 404 pomoże odwiedzającym odnaleźć poszukiwane informacje a prócz tego dostarczy im przydatną treść, zachęcającą do dalszego przeglądania Twojej witryny.

Skuteczna strona 404

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które według nas pomogą stworzyć skuteczną stronę 404, a Tobie umożliwią zatrzymanie odwiedzających w witrynie przez ułatwienie im dotarcia do szukanych informacji:

  • W sposób kulturalny i używając słów zachęcających do działania, wyraźnie poinformuj użytkowników, że nie ma poszukiwanej przez nich strony.
  • Sprawdź czy Twoja strona 404 wygląda właściwie i działa tak samo, jak reszta witryny. Jak również skontroluj czy graficznie strona 404 nie odbiega od wyglądu całego serwisu internetowego.
  • Pomyśl o linkach do najpopularniejszych artykułów lub postów, do strony głównej witryny, a przede wszystkim znajdź właściwe miejsce na linki prowadzące do treści, na które chcesz zwrócić wyraźną uwagę odwiedzającego stronę.
  • Nie zapomnij o dostarczeniu możliwości zgłoszenia nieprawidłowego linku.
  • Twoja niestandardowa strona 404 na pewno jest bardzo użyteczna i piękna (jak cały serwis) ale upewnij się, że Twój serwer po otrzymaniu żądania nieistniejącej strony zwraca faktyczny kod stanu HTTP 404.
  • Użyj widżetu błędu 404 w celu umieszczenia pola wyszukiwania na stronie błędu 404, maksymalnie ułatwiając im znalezienie tego, czego potrzebują.

 

 

 

Projekty unijne

Nie posiadasz funduszy na realizację projektu? Pomagamy w przygotowaniu wniosków o dofinansowania!

czytaj więcej

 

Newsletter

Reklama

meble-nicol